Akusztikus csőszivárgáskeresés, korrelátoros vízveszteség vizsgálat, hőkamerás csőszivárgás, helyzetmeghatározás, nyomvonalkeresés
Néhány mondatban szeretném Önnek bemutatni a csőtörés keresésében alkalmazott műszereket, technológiákat, törekedve a legegyszerűbb, legérthetőbb megfogalmazásra, amely szakmán kívülállók számára is értelmezhető.
A műszeres csőtörésvizsgálatok, illetve szivárgásvizsgálatok elsődleges célja, hogy a vízveszteség helyét a legkisebb lehetséges területre behatárolja, ezáltal elkerülhetővé váljék a felesleges és költséges vezetékfeltárás.
A csőtörés, csőszivárgás javítása, így leegyszerűsödik, nem beszélve a ráfordított időről és pénzről, ami valljuk be, hogy a legfontosabb érv a csőszivárgás keresés műszeres vizsgálata létjogosultságának.
Sajnos a modern csőtörésvizsgálatokról még kevés információ jutott el a köztudatba, hiszen ezen technológiák még új keletűnek számítanak, ráadásul leginkább közműszolgáltató “nagyvállalatok” használták csak ezidáig ezeket a költséges és bonyolult berendezéseket.
További nehézségét adja a csőtörések műszerrel végzett felderítésének, hogy minden csőtörés, csőszivárgás, vízveszteség feltárása, más és más alkalmazott technikai háttéren alapszik.
Emberi tényező
Az emberi tényező fontosságáról is ejtsünk néhány szót, hisz a berendezések használata felhasználóhoz kötött. Természetesen a műszerek mint az érzékszerveink kifinomult szenzorai segítik az emberi érzékszervek számára rejtett területeken történő tájékozódást (falban, föld alatt…), de a végleges kiértékelés és a berendezések működtetését már az ember, a szakember végzi. Személy szerint elengedhetetlennek tartom az épületgépészeti ismereteket is, ami szükségeltetik is az egyes csővizsgálatokhoz szükséges vezetékcsatlakoztatások kialakításához, valamint segíti a vizsgalatot végző szakembert a csőrendszerek logikai áttekintésében.
Talán bemutatkozásomban már említettem, hogy a modern csőszivárgás, illetve csőtörésvizsgáló berendezések megjelenése előtt kizárólag logikai következtetések alapján döntött a szerelő a burkolat, parkosított kert sorsáról, mely lássuk be, hogy legtöbb esetben azért jócskán hozott plusz költségeket és felesleges bontásokat. Bevallom, hogy ebben a csőszivárgás keresőt mellőző, “középkori” időszakban nekem és részem volt rosszabb és jobb döntések meghozatalának, mármint kizárólag a szakmai tapasztalatra támaszkodó csőtörés helyzetlokalizálásra.
Tudtam, hogy előbb vagy utóbb kiforrott és pontos csőszivárgás keresők, csőtörésvizsgáló berendezések fognak megjelenni az épületgépészet rohamosan fejlődő palettáján.
Ez a kívánságom jelentem, teljesült!
Most tényleg igazán leegyszerűsítve, szakmai kifejezésektől megtisztítva, bemutatnám a csőszivárgás kereső eljárásokat, ill. a műszeres csőtörésvizsgálatok alapjait ismertetném meg Önnel.
Csőtörés vizsgálatok: főbb technológiák
Négyféle technológiát alkalmazok a szivárgási helyek azonosítására, emellett még egyéb kiegészítő és műszeres vizsgálattal egészítem ki a csőtörésvizsgálatokat, hogy minél pontosabban realizálhassam a csőtörés pontos helyzetét.
Akusztikus csőtörésvizsgálat:
Az akusztikus csőszivárgás, csőtörés vizsgálata,lokalizálása hiperérzékeny audioszenzorok segítségével történik, mely a szivárgás által keltett zajt teszi hallhatóvá, ill. grafikus megjelenítést is
biztosíthat a berendezés használója számára.
A korrelációs csőtörésvizsgálat:
A korrelációs csőtörésvizsgálatot a vizsgálandó vezéték szakaszon elhelyezett vevő, jeladó egységekkel végezzük, mely vezeték nélkül kapcsolódik a központi egységhez, mely a kiértékelést végzi.
A metamatikában a korreláció: Két érték közötti lineális kapcsolat nagysága és iránya vagy ezek egymáshoz való viszonya. Esetünkben: A központi számítógép az A és B szenzorokból érkező impulzusokat értékeli ki, hasonlítja össze, figyelembe véve a jel terjedési sebességét, a csővezeték hosszát, anyagát és átmérőjét.
Hőtérképes csőszivárgás keresés, csővezeték helymeghatározása:
A hőkamerás berendezéssel lehetőségünk nyílik a falban, padlóban
elhelyezett vezetékek feltérképezésére, egyben környezetükkel alkotott
termikus kölcsönhatásuk is láthatóvá tehető.
Kitűnően bevethető a bontások pontos helyének megállapításához is. A hőkamera által alkotott hőtérkép megjeleníti a falban, padlózatban megbújó csővezetékeket, ezáltal még padlófűtések sűrűn elhelyezett vezetékhálózatába is betekintést enged ez az eljárás. Emellett gyors, pontos és megbízható gépet alkot a csőtörés lehetséges helyzetéről.
Jelzőgázázos csőtörésvizsgálat:
A Jelzőgázos diagnosztika főként kisebb szivárgások lokalizálására
alkalmazható. Ezzel a módszerrel a csőrendszerbe juttatott vizsgálógáz
műszeres keresésével feddhető fel a vízveszteség pontos pozíciója.
A vizsgálógáz speciális összetétele lehetővé teszi, hogy a legzártabb helyeken is átjusson a csőtörésvizsgálatra használt jelzőgáz, így a vizsgálat során a csőrendszer környezetében végzek gázkoncentrációra irányuló méréseket.
A csőtörés műszeres meghatározása során nyomvonalkereső műszert, továbbá nedvességmeghatározó műszer segítségét is igénybe veszem amennyiben a szivárgás pontosítása azt megkívánná.